W roku akademickim 2018/2019 miałem okazję a właściwie przyjemność uczestniczyć w programie Szkoły Prawa Niemieckiego, organizowanym w ramach kooperacji pomiędzy Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziałem Nauk o Państwie i Prawie Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Projekt stanowił dla mnie niewątpliwie możliwość pogłębienia znajomości języka niemieckiego a także nauki języka niemieckiego prawniczego. Warto zwrócić uwagę na szerokie spektrum wykładowców, prowadzących zajęcia w ramach Szkoły Prawa Niemieckiego, gdyż są to zarówno profesorowie z wiodących niemieckich ośrodków akademickich, jak też znamienici praktycy prawa – adwokaci, radcy prawni, notariusze, sędziowie, prokuratorzy. Kurs jest świetnie zorganizowany – zajęcia odbywają się zgodnie z harmonogramem, punktualnie, są ciekawe oraz cechuje je bogata zawartość merytoryczna. Z pewnością, program stanowi możliwość do poszerzenia horyzontów prawniczych – porównania polskiego oraz niemieckiego porządku prawnego, które to systemy stanowią współcześnie „trzon” europejskich systemów prawa kontynentalnego. Poza tym, Szkoła Prawa Niemieckiego, inspiruje do indywidualnego zgłębiania wiedzy z zakresu obcych porządków prawnych a także jest wspaniałą „bazą” do podjęcia studiów komparatystycznych. Reasumując, mogę z „czystym sumieniem” rekomendować partycypowanie wszystkim zainteresowanym osobom w Szkole Prawa Niemieckiego – jest to inwestycja w samego siebie oraz wspaniała okazja do „wędrówki” po europejskich porządkach prawnych, co stanowi wartość per se w dobie globalizacji.
Sławomir J., absolwent 2018/2019
Wykłady i ćwiczenia organizowane przez Szkołę Prawa Niemieckiego okazały się ambitnym połączeniem teorii i praktyki. Były to najbardziej wartościowe zajęcia, w których mogłem uczestniczyć podczas studiów. Roczny kurs prawa niemieckiego w SPN to fantastyczna przygoda intelektualna, dzięki której ukierunkowałem swoje zainteresowania cywilistyczne, co zaowocowało komparatystyczną pracą magisterską. Przez rok nauki w SPN mogłem poznać zarówno profesorów z Uniwersytetu w Bonn, znawców teorii, jak i praktykujących niemieckich prawników, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem zdobytym podczas sporów sądowych. Uczestnictwo w kursie organizowanym przez SPN rozwija nie tylko wiedzę prawniczą, ale także umiejętności językowe, dzięki czemu po kilku miesiącach ciężkiej pracy bez trudu można zrozumieć niemiecki komentarz czy podręcznik. Te kilka zdań można jednak streścić w zaledwie jednym słowie – warto!
Piotr R., absolwent 2018/2019
Mogę powiedzieć bez zbytniej przesady, że SPN w ogromnym stopniu wpłynął zarówno na mój rozwój zawodowy, jak również naukowy. Szkoła daje szansę na intensywny kontakt z obcym porządkiem prawnym, przybliżanym nam przez wybitnych specjalistów w tym zakresie, tj. kadrę profesorską jednej z najlepszych uczelni niemieckich bez konieczności wyjeżdżania z Warszawy. W pracy zawodowej doświadczenie SPN-u w znacznej mierze wyczuliło mnie na problemy związane ze stosowaniem prawa obcego i doradztwem dla klientów zagranicznych. W sferze naukowej SPN był dla mnie wstępem do wyjazdu do Niemiec na stypendium i program LL.M.. Mogę również potwierdzić, że Szkoła zapewnia wsparcie w postaci ofert staży, jak również tworzy możliwości dla utrzymywania dalszego kontaktu przez jej absolwentów. Jednym słowem – polecam.
Bartosz S., Absolwent 2011/2012
Udział w rocznym kursie w Szkole Prawa Niemieckiego nie tylko zwiększył moją wiedzę z zakresu prawa niemieckiego, ale również sprawił, że zaczęłam dostrzegać podobieństwa i różnice w systemach prawnych polskim i niemieckim. Ponadto kurs jest świetną okazją do poprawy znajomości języka niemieckiego, w szczególności w zakresie słownictwa prawniczego, co sprawia, że jest również świetnym przygotowaniem dla studentów i absolwentów planujących wyjazd do krajów niemieckojęzycznych na studia zagraniczne w ramach wymiany studenckiej lub na uzupełniające studia magisterskie. Dzięki kursowi znajomość języka niemiecko znacznie się u mnie poprawiła. Oprócz tego certyfikat uczestnictwa w kursie może stanowić kartę przetargową na rynku pracy, w szczególności, że duża część niemieckich firm występuje na rynku polskim. Dlatego też polecam go wszystkim, którzy planują w przyszłości wyjazd na pobyt studyjny lub chcą poszerzyć swoje kompetencję czy też zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
Ewelina T., absolwentka 2017/2018
Dla mnie udział w kursie letnim a potem rocznym Szkoły Prawa Niemieckiego stanowił wstęp do rozwoju zainteresowań komparatystycznych, bowiem niewątpliwie poszerzył moje prawnicze horyzonty myślowe otwierając je na perspektywę prawnoporównawczą.
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas intelektualnej przygody w SPN zaowocowały komparatystyczną pracą magisterską, ukończeniem studiów LL.M. w Bonn, wieloma zawodowymi projektami z zakresu porównywania prawa polskiego i niemieckiego, oraz skupieniem się w pracy naukowej, w tym w pracy doktorskiej na komparatystyce i europejskim prawie cywilnym. SPN dał mi też możliwość poznania wielu fajnych i ambitnych ludzi.
Jacek K., absolwent 2009/2010
Z perspektywy czasu mogę ocenić, że wybór Szkoły Prawa Niemieckiego był moim najlepszym wyborem pod względem rozwoju podczas całego toku studiów na wydziale prawa. Nie tylko ze względów językowych (proszę sobie wyobrazić kurs języka niemieckiego w wymiarze ok 10 godzin tygodniowo przez cały rok), ale przede wszystkim większej świadomości prawnej, a także zawartych tam znajomości. Ilość uczestników pozwala na czynne branie udziału w każdym z wykładów. Wygrana zagraniczna praktyka spowodowała pojawienie się w moim życiu możliwości o których wcześniej nawet nie śmiałam marzyć i znacznie poszerzyła moje horyzonty. Polecam każdemu kto ma ambicję na „coś więcej”, ponieważ włożona praca zwróci się niejednokrotnie! W życiu wszystko zależy od nas, trzeba tylko chwytać szanse, które nam ono przynosi. Jestem przekonana, że SPN jest niewątpliwie jedną z takich szans!
Katarzyna D., absolwentka 2013/2014
Udział w kursie szkoły prawa niemieckiego, pomimo konieczności dużych nakładów pracy (najbardziej dawały się we znaki odbywające się w niedzielę klausury), był jednym z najbardziej wartościowych doświadczeń studiów. Poznanie podstaw niemieckiego porządku prawnego pozwoliło mi spojrzeć na wiele problemów prawnych z innej perspektywy i przez to lepiej je zrozumieć. Poruszane na zajęciach tematy inspirowały również do dalszych poszukiwań i wpłynęły na kształt mojej pracy magisterskiej. Ponadto ogromną zaletą kursu jest też możliwość poznania niemieckiego języka prawniczego, bez konieczności wyjazdu do Niemiec. Zdobyta w trakcie kursu wiedza znacznie ułatwiła mi start na wymianie studenckiej w Lipsku.
Zygmunt W., Absolwent 2016/2017
Szkoła Prawa Niemieckiego dała mi bardzo wiele — nabyłam ogromną wiedzę dotyczącą niemieckiego systemu prawnego.
Poznałam prawne słownictwo specjalistyczne, szczegółowo mogłam zapoznać się z przepisami niemieckiego GG, BGB, StGB i in.
Poza wiedzą teoretyczną SPN dała mi możliwość zmierzenia się z kazusami z przeróżnych dziedzin prawa.
Dzięki SPN poznałam ciekawych ludzi, miałam możliwość wysłuchania wykładów wybitnych niemieckich profesorów oraz nawiązania znajomości z wykładowcami — m.in. przedsiębiorcami, profesorami, politykami.
SPN to wymagająca Szkoła, o wyjątkowej atmosferze i dopiętej na ostatni guzik organizacji. Polecam!
Agnieszka K., absolwentka kursu 2008/2009
Zdecydowanie polecam i gorąco zachęcam do udziału w kursie prawa niemieckiego, oferowanym przez SPN UW. Warto wziąć w nim udział choćby z poniższych powodów:
A. Materiał. Program kursu jest silnie zorientowany na zagadnienia istotne dla praktyki gospodarczej. Szczególny nacisk kładzie się na instytucje najczęściej występujące w obrocie. Bardzo ucieszyły mnie też zajęcia z dziedzin nieobjętych programem kursowym na WPiA UW.
Prześledzenie alternatywnych sposobów uregulowania pewnych kwestii pozwoliło mi niejednokrotnie dużo lepiej zrozumieć i „poczuć” istotę konkretnych instytucji prawnych. Co więcej, dzięki zbieżności polskiego i niemieckiego systemu prawa, kurs stanowił – niejako przy okazji – świetną powtórkę materiału ze wcześniejszych lat studiów.
B. Metody. Kurs był bardzo odświeżającym doświadczeniem względem – niestety wciąż chyba dominującej – metody prowadzenia zajęć, polegającej na wędrówce przez kodeks artykuł po artykule. Większość prowadzących umiejętnie łączyła teoretyczne tło (ze szczególnym naciskiem na kwestie problemowe, co pozwalało lepiej utrwalać materiał) z omawianiem kazusów. Nie przypominam sobie, bym się kiedykolwiek nudził na zajęciach SzPN.
C. Prowadzący. Ludzie wysokiej kultury osobistej i intelektualnej, nie tworzący przy tym zbędnego dystansu międy sobą a uczestnikami.
D. Język. Dla mnie zajęcia stanowiły bardzo atrakcyjny substytut tradycyjnego kursu językowego. Wykłady bowiem są interesujące same w sobie, a przez sześć godzin tygodniowo siłą rzeczy podłapuje się całą masę słownictwa i użytecznych zwrotów.Tomasz Z., absolwent, 2016/2017
Szkoła Prawa Niemieckiego to znakomita inwestycja (przede wszystkim swojego czasu) we własny rozwój. Sumienna praca na pewno zostanie wynagrodzona każdemu, kto będzie chciał wynieść z tego doświadczenia jak najwięcej. Ja jestem bardzo zadowolona z osiągniętych efektów. Nie tylko podniosłam do poziomu zaawansowanego moją znajomość niemieckiego języka prawniczego (co w zasadzie jest bliskie nauce kolejnego języka obcego) i poznałam całe spektrum regulacji cywilnego i publicznego prawa niemieckiego, ale udało mi się także uzyskać stypendium, dzięki któremu studiuję obecnie w ramach programu LL.M. na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn, a dzięki wysokim wynikom w nauce wygrałam dodatkowo staż w Deutsche Telekom AG, który odbędę w Bonn po ukończeniu studiów. Każdemu, kto zna język niemiecki, z ręką na sercu polecam udział w SPN! Udział w kursie otwiera drzwi do wielu wspaniałych szans, które warto wykorzystać!
Justyna B., absolwentka 2016/2017
Zdecydowanie polecam udział w zajęciach organizowanych w ramach Szkoły Prawa Niemieckiego! Wykładowcy prezentują wysoki poziom merytoryczny, potrafią tłumaczyć materiał w sposób klarowny i językowo przystępny. Są przy tym wyjątkowo przyjaźni i służą pomocą w razie wątpliwości, pytań dodatkowych, również w ramach przygotowania do egzaminów. Zakres tematów jest bardzo szeroki i przekrojowy (najwięcej z zakresu prawa cywilnego, ale też prawa karnego, prawa pracy, prawa handlowego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i cywilnego, nowych technologii). Niektóre wykłady są treściowo ciekawsze od innych, ale wszystkie są na wysokim poziomie merytorycznym. Wiedza teoretyczna jest wspierana przykładami praktycznymi oraz kazusami. Niektóre tematy są omawiane w sposób bardziej interaktywny (a więc nie w formie klasycznych, stuprocentowo biernych wykładów) – co jednak znacznie ułatwia przyswojenie wiedzy. Do zalet warto także dodać, że wykłady nie straciły merytorycznie na zmianie formuły na zajęcia on-line.
Dużym plusem jest też dodatkowy intensywny kurs językowy organizowany równolegle z wykładami z prawa. Zajęcia pozwalają szybko wdrożyć się w niemiecki język prawniczy (są dostosowane tematycznie do wykładów). Prowadzone są na wysokim poziomie, z dużym zaangażowaniem i naprawdę dają szybkie efekty, znacznie ułatwiające udział w wykładach.
Kurs w SPN mogę zdecydowanie polecić – w szczególności dla nauki niemieckiego prawniczego, zrozumienia podstaw różnych gałęzi niemieckiego prawa, jak też przygotowania do Erasmusa w języku niemieckim.
Marek Ś., absolwent 2019/2020
Szkoła Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego jest niezwykłą inicjatywą, która pozwala zgłębić tajniki systemu prawnego naszych zachodnich sąsiadów, poznać znakomitych prawników specjalizujących się w niemieckim prawie, rozwinąć umiejętności językowe oraz nawiązać wiele interesujących znajomości. Ponadto, na najlepszych absolwentów czekają oferty praktyk w znanych niemieckich przedsiębiorstwach, które pomogą w przeniesieniu wiedzy zdobytej w ramach SPN na mniej teoretyczną płaszczyznę.
Przez cały rok poziom zajęć był niezwykle wysoki. Wykładowcy nauczali z ogromnym zaangażowaniem, ale także ze zrozumieniem, że ich słuchaczami są osoby, dla których język niemiecki nie jest mową ojczystą. Interesujące były mniej formalne spotkania z prowadzącymi zajęcia, które często odbywały się po wykładach. Wymiana poglądów i rozmowy na tematy nie tylko prawnicze przy kawie to świetna możliwość spędzenia czasu!
Pandemia i konieczność przeniesienia wykładów do rzeczywistości wirtualnej nie sprawiły, że zajęcia stały się monotonne i prowadzone z mniejszą starannością. Za to ogromny szacunek należy się zarówno wykładowcom, jak i organizatorom SPN.
SPN polecam wszystkim, dla których okres studiów to coś więcej niż bezmyślna pogoń za dyplomem. Rok zajęć znacząco poszerzył moje horyzonty i pomógł mi lepiej zrozumieć skalę możliwych dróg zawodowych i życiowych.
Maurycy L., absolwent 2019/2020
Szkoła Prawa Niemieckiego była dla mnie wspaniałym doświadczeniem. To jedne z najciekawszych wykładów na studiach. Zajęcia są dobrze zorganizowane i ciekawie prowadzone przez bardzo dobrych wykładowców. Ogromnym atutem jest różnorodność prowadzonych wykładów i przede wszystkim możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Egzaminy nie należą do najłatwiejszych, wymagają starannego przygotowania się i zaangażowania, ale dla najlepszych studentów przewidziana jest nagroda w postaci praktyk w znanych i cenionych firmach niemieckich.
Naprawdę z czystym sumieniem mogę polecić Szkołę Prawa Niemieckiego!
Marta K., absolwentka 2019/2020
Wzięcie udziału w SPN to bez wątpienia jedna z najlepszych (o ile nie najlepsza) decyzji w mojej ścieżce edukacji prawniczej. Uczestnictwo w kursie pozwala dostrzec nowe kierunki rozwoju, daje bezcenne impulsy do innego sposobu myślenia o (polskim) prawie oraz pozwala na spojrzenie na polski system prawny z pewnego dystansu, co obecnie znajduje przełożenie na moją codzienną pracę zawodową. SPN to także (a może przede wszystkim) okazja do poznania wielu mądrych, ambitnych ludzi o otwartych umysłach, a to chyba najcenniejszy „kapitał”, jaki można wynieść z takiego kursu.
Jeżeli chodzi o program merytoryczny SPN, to podkreślenia wymaga aktualność i praktyczny aspekt zagadnień poruszanych w danych blokach tematycznych (np. prawne aspekty sztucznej inteligencji czy tzw. „prawo do bycia zapomnianym”). Duża część wykładów stanowiła w istocie rozwiązywanie kazusów lub omawianie aktualnych trendów w orzecznictwie niemieckich sądów (lub TSUE). Mając to na uwadze, polecam SPN wszystkim zainteresowanym praktycznym stosowaniem prawa.
Warto też wspomnieć, że rokrocznie kilku uczestników z najwyższymi ocenami dostaje ofertę odbycia praktyk w działach prawnych topowych niemieckich przedsiębiorstwach. Dodatkowo uczestnicy kursu stale dostają oferty praktyk / staży w polskich kancelariach poszukujących osób chcących pracować przy obsłudze klientów niemieckojęzycznych. W związku z powyższym, uczestnictwo w SPN (które samo w sobie stanowi ciekawi wpis w CV), daje duże szanse na odbycie ciekawego, rozwijającego stażu czy znalezienie pracy związanej ze stosowaniem prawa niemieckiego (lub niemieckiego języka prawniczego) w praktyce.
Niezależnie od powyższego, uczestnictwo w kursie daje wyjątkową szansę nauczenia się autentycznego niemieckiego języka prawniczego. W pierwszym semestrze, równolegle do wykładów merytorycznych prowadzony jest – w sposób niezwykle profesjonalny – obowiązkowy lektorat. Zajęcia te w połączeniu z koniecznością późniejszego opanowania merytorycznych zagadnień z każdej dziedziny prawa sprawiają, że po roku nauki można zdecydowanie polepszyć swoje kompetencje językowe.
Podsumowując, szczerze polecam wszystkim udział w SPN. Nawet, jeżeli obawiacie się Państwo, że Wasz poziom znajomości języka niemieckiego nie jest wystarczający to radzę podejść do egzaminu wstępnego (poprzedzonego ewentualnym kursem przygotowawczym, który w ostatniej edycji SPN był organizowany). Jestem pewien, że przy włożeniu odpowiedniego nakładu pracy z własnej strony ewentualne braki językowe szybko zostaną zniwelowane a sam kurs okaże się najlepszą przygodą (ale też wyzwaniem) podczas całego toku studiów i trampoliną do wielu innych inicjatyw (szans) w życiu zawodowym wymagających znajomości fachowego, prawniczego języka niemieckiego lub podstaw wiedzy o niemieckim systemie prawnym.
Mariusz K., absolwent 2019/2020
O Szkole Prawa Niemieckiego dowiedziałem się za pośrednictwem poczty pantoflowej – wśród studentów panowało i panuje przekonanie, że jest ona najlepiej przygotowaną, ale także i najbardziej wymagającą szkołą prawa obcego działającą przy WPiA. Z tego względu aplikacja do tej szkoły wydawała się naturalnym krokiem po powrocie z pobytu naukowego w Niemczech. Absolutnie nie żałuję tej decyzji. Wykłady z zakresu różnych gałęzi prawa, ale jednak ze szczególnym uwzględnieniem prawa prywatnego pozwoliły poznać najważniejsze instytucje prawa niemieckiego, w szczególności w kontekście różnic między polskim i niemieckim porządkiem prawnym. Wykłady zawsze były świetnie przygotowane – bogate merytorycznie, przemyślane, skupiające się na najważniejszych kwestiach. Zdobyta wiedza znacząco pomaga w pracy a także na studiach LL.M. (dla najlepszych absolwentów SPN istnieje możliwość uzyskania stypendium DAAD).
Podsumowując, uważam, że podjęcie nauki w Szkole Prawa Niemieckiego było jedną z najlepszych decyzji w ramach moich studiów i gorąco zachęcam wszystkie osoby zainteresowane tematyką prawa niemieckiego do aplikacji.
Karol S., Absolwent 2020/2021
O szkole prawa niemieckiego dowiedziałam się przez zupełny przypadek – od osoby, która podobnie jak ja, skończyła germanistykę, ale ze względu na swoją pracę, chciała poszerzać horyzonty z zakresu niemieckiego prawa.
Pomimo tego, że kurs jest bardzo intensywny i wymagający (zdobyta na zajęciach wiedza jest regularnie weryfikowana podczas egzaminów pisemnych) – było to dla mnie niezwykle wartościowe doświadczenie, a włożona w naukę ciężka praca, zdążyła zaprocentować już wielokrotnie.
Wiedza prawnicza, pogłębione umiejętności językowe, wartościowe znajomości, kontakt z wybitnymi profesorami prawa oraz prawnikami, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawiają omawiane podczas zajęć zakresy tematyczne to tylko niektóre z wielu argumentów przemawiających za tym, by wykorzystać swoją szansę i wziąć udział w tym kursie. Dodatkowo ogromną zaletą kursu są liczne praktyki i staże w niemieckich firmach i kancelariach dla najlepszych studentów, naprawdę warto się starać.
Podsumowując, kurs polecam wszystkim tym, którzy chcą się rozwijać, poszerzać horyzonty oraz zgłębiać tajniki wiedzy prawniczej bez względu na zdobyte wcześniej wykształcenie oraz wykonywany zawód.Naprawdę świetna szkoła i potężna dawka wiedzy.
Aleksandra J. Absolwentka 2021/2022
Serdecznie polecam wszystkim uczestnictwo w Szkole Prawa Niemieckiego. Program kursu pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi dziedzinami prawa niemieckiego, a także ze specyficznymi dla każdej z dziedzin ustaleniami doktryny, ważnymi wyrokami czy terminologią prawniczą. Ponadto kursowi SPN dużą różnorodność zapewnia fakt, że co tydzień wykłady prowadzi inny profesor. Dużym plusem kursu jest także forma egzaminów – są to zadania problemowe (przede wszystkim kazusy), które rozwiązuje się z wykorzystaniem ustaw, co sprawia, że mają one bardziej praktyczny charakter. Na koniec kursu – dla osób, które osiągnęły najlepsze wyniki – przewidziane są atrakcyjne nagrody w formie zagranicznych staży w działach prawnych największych niemieckich firm, a także liczne stypendia i inne możliwości rozwoju, o których uczestnicy kursu są informowani i w których mogą uczestniczyć także po zakończeniu kursu.
Także zdecydowanie warto!
Krystian P., Absolwent 2021/2022
Każdy, kto chciałby nauczyć się praktycznego wykorzystania przepisów prawa oraz poszerzyć, rozwinąć i udoskonalić swoją znajomość języka niemieckiego powinien koniecznie wziąć udział w kursie prawa niemieckiego i europejskiego Szkoły Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Niemieccy profesorowi, sędziowie, adwokaci i notariusze odkrywają przed uczestnikami kursu metody, sposoby i wypracowane przez wiele lat mechanizmy stosowania przepisów prawa w odniesieniu do konkretnych stanów faktycznych. Wszystkie przedstawiane przez nich rozwiązania z powodzeniem można przenieść na grunt polskich kazusów. Nabycie tej umiejętności jest wyjątkowo cenne zarówno dla studentów jak i praktyków.
Cały kurs cechuje bardzo wysoki poziom merytoryczny i pełny profesjonalizm, ogromne zaangażowanie wykładowców oraz duża częstotliwość spotkań (wykłady odbywają się w każdy piątek i sobotę w wymiarze po 3 godziny, dodatkowo w pierwszym semestrze ma miejsce cotygodniowy lektorat z języka niemieckiego).
Nie bez znaczenia jest też życzliwość, otwartość i zainteresowanie prowadzących zajęcia. Z każdym Uczących można porozmawiać, skonsultować, „przegadać” lub wyjaśnić nurtujące nas sprawy bądź zagadnienia. Dodatkowo SPN została tak zaprojektowana i stworzona, że umożliwia zawarcie wartościowych i interesujących znajomości.
Znakomita organizacja zajęć zdecydowanie ułatwia naukę. Każdy uczestnik ma bowiem dostęp do wykładowców, materiałów umożliwiających utrwalenie wiedzy oraz Organizatorów kursu służących sprawnie i serdecznie wsparciem i informacjami. Mimo pandemii Organizatorzy kursu utrzymali jego bardzo wysoką jakość, poprzez doskonałe dostosowanie metodyki do warunków zmienionych przez covid.Na wytrwałych absolwentów czekają prestiżowe i hojne nagrody w postaci praktyk w renomowanych, niemieckich firmach, w trakcie których jest okazja poznać i doświadczyć jak funkcjonują ogromne, niemieckie spółki z wieloletnią historią na rynkach kapitałowych.Jestem prawnikiem praktykujących od lat, a mimo to w SPN nauczyłam się wielu nowych kwestii, których nie pokazały mi studia czy aplikacja radcowska. Szczerze polecam SPN.
Monika W., Absolwentka 2021/2022
Chociaż jestem dopiero studentem drugiego roku, już mogę stwierdzić, że Szkoła Prawa Niemieckiego była (bardzo) trafioną inwestycją w przyszłość. Nie tylko poznałem nowe, interesujące osoby, ale też zapoznałem się z przekrojem każdej ważnej gałęzi prawa… i to po niemiecku! Lepszej lekcji języka niemieckiego w wersji prawniczej nie ma. Dzięki uczestnictwu w SPN otworzyłem się na możliwość studiowania drugiego kierunku – prawa na WPiA UW właśnie – i zostanie juryslingwistą. Uczestnictwo w Szkole Prawa Niemieckiego polecam każdej osobie znającej język niemiecki i chcącej się rozwijać – jest to doświadczenie poszerzające horyzonty w wielu aspektach i przez to tak ważne w dzisiejszym świecie szybkich zmian.
Karol Kulig-Wiese, Absolwent 2021/2022